Forum Filmowe

Nowe forum filmowe, zapraszamy!

[2002] Pianista

[2002] Pianista

Postautor: Dawid » 04 paź 2011, 12:40

Film rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają cały swój majątek za grosze – obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian.
Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie "elity" getta: spekulanci, prostytutki, sutenerzy. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do "obozów pracy" i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Pianiście z pomocą żydowskiego ruchu oporu udaje się uciec z getta. Przechowują go kolejno jego polscy przyjaciele. Kiedy niebawem wybucha powstanie warszawskie, Szpilman ponownie musi walczyć o życie.

Cudowny film, ale bardzo smutny, o tym co się działo podczas II wojny światowej. Pokazane życie Żydów, w jaki sposób ich prześladowano i zamykano w gettach. Film godny polecenia, ale na pewno nie na romantyczny wieczór we dwoje. Kto widział ten wie :)
Dawid
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 paź 2011, 12:12
Na górę

Re: [2002] Pianista

Postautor: Agusia » 07 lis 2011, 21:09

Widziałam ten film, strasznie się na nim popłakałam :(
Bardzo wzruszający i oparty na faktach film o ludności żydowskiej.
Na prawdę chwyta za serce.
Agusia
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2011, 19:38
Na górę


Wróć do DramatKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Forum opare o oprogramowanie: phpBB Theme by: StylerBB.net
cron